Alevilik ve Bektaşilik Araştırmaları Sitesi

  • Full Screen
  • Wide Screen
  • Narrow Screen
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

10.01.2015: Karacaahmet Sultan Dergahı'nda Mehmet Yaman Dede anısına Lokma ve anma paneli

Yazdır PDF

 

 

Mehmet Yaman Dede anısına Lokma ve anma paneli

Tarih 10.01.2015
Yer Karacaahmet Sultan Dergahı
Katılanlar

11.01.2015: Ortadoğu ve Türkiye'de AB ve ABD Politikalarında Alevilerin Konumu

Yazdır PDF


Panel Ortadoğu ve Türkiye'de AB ve ABD Politikalarında Alevilerin Konumu
Yer Alevi Kültür Dernekleri Bursa Şubesi
Tarih 11 Ocak 2015
Saat 14:00

Konferans: İnançta ve Toplumsal Yaşamda Alevilikte Kadın

Yazdır PDF

 

11-12 Aralık 2014 Konferans programı ...

GADİR HUM’DA HAZRET-İ MUHAMMED’İN HAZRET-İ ALİ’Yİ MÜ’MİNLERİN ÖNDERİ OLARAK ATAMASI

Yazdır PDF

Sevgili peygamberimiz Hazret-i Muhammed’in (A.S.) son Kabe ziyaretinde (VEDA HACCI’NDA) İslam tarihinin önemli bir olayı gerçekleşmişti. Bu çok önemli olay, GADİR HUM’da yaptığı konuşmadır.

Peygamberimiz bütün Müslümanları Kabe’yi ziyaret etmek için davet eder ve sayıları 124.000 olan topluluk kendisiyle birlikte Medine’den Mekke’ye hareket ederler. Hazret-i Ali de Peygamberin emriyle halkını İslam’a davet için gittiği Yemen’den dönüp Mekke’de buluşurlar.

VEDA HACCI olarak anılan bu ziyarette Hazret-i Muhammed Müslümanlara birincisi ARAFAT’ta, ikincisi MİNA’da, üçüncüsü de GADİR HUM’da olmak üzere üç önemli hutbede (konuşmada) bulunur.

 

VEDA HUTBESİ

Hazret-i Muhammed Kabe ziyaretinin kurallarını anlattığı konuşmasında, önce Yüce Allah’a şükretmiş sonra da Müslü­manlara öğütler vermiştir:

“Allahım! Şükür ve minnet sanadır. Senden başka tapacak, ve önünde eğilecek yoktur. Bütün yer, gök ve varlıklar senin­dir. Her şeye gücün yeter.

 Ey beni dinleyenler! Belki bu yıldan sonra bir daha sizinle böyle topluca buluşamam. İslamiyet’ten önceki cahillik döne­minin geleneklerini ayaklarımın altına alıp, görün ki çiğniyo­rum.

Her Müslüman birbirinin kardeşidir. Bütün kan davaları ve her türlü tefecilik kaldırılmıştır. Ne başkasına zulmedin ne de zulüm görün.

Ey insanlar! Sizin kadınlarınız üzerinde haklarınız vardır. Onlar sizin haklarınızı gözetmelidir. Onların da sizin üzerinde hakları vardır. Onlara karşı iyi davranın. Eşlerinize sevgi ve esirgemekle muamele ediniz.

Ey Müslümanlar! Her birinizin kanı ve malı diğerine ha­ramdır. Kıyamet günü Allah’ın huzuruna geleceksiniz. O da yaptıklarınızı soracak ve yaptığınız işlere göre karşılığını ve­recek. Sakın inanmayanlar gibi parça parça olup da birbiri­nizin kanına girmeyiniz.

Ey beni dinleyenler! Her şeyde aşırılıktan sakının. Sizden ön­ceki ulusların yok olmalarının nedeni, dinde aşın olmalarıdır.

Burada bulunmayanlara sözümü duyurunuz. Belki o bulunmayanlar içinde sözlerimi burada bulunanlardan daha çok ve uygulayacaklar vardır. Allah’ın size bildirmemi istedi­ği şeyleri size böylece bildirmiş oluyorum.”

Bu konuşmadan sonra:

“Ey insanlar! Mesajımı vermiş oldum mu? (Size peygamberlik görevimi gerektiği gibi yaptım mı? Allah’ın emirlerini size ulaştırdım mı?)” diye sordu ve bütün orada bulunanlar:

Evet, ey Allah’ın Elçisi, gereken mesajı verdin (tebliğ ettin). Bize güzel öğütlerde bulundun. Böylece şahitlik ederiz…” dediler.

Bütün ARAFAT VADİSİ binlerce insanın bu sözleriyle yan­kılandı. O zaman Hazret-i Peygamber üç kez:

“Şahit ol Ya Rabbi!”

dedi ve sözlerini bitirdi.

Hazret-i Muhammedin yalnız VII. yüzyıl Araplarına değil bütün insanlığa yaptığı bu seslenişi, İslam devriminin en bü­yük söylevi idi.

 

Bu hutbenin hemen ardından Yüce Allah şu ayeti gönderdi: “Bugün sizin için dininizi kemale erdirdim, üzerinizdeki ni­metimi tamamladım ve size din olarak İSLAM’ı verip, ondan hoşnut (razı) oldum. ” (Maide -3)                  \

Devamını oku...

Avrupa’daki Cemevlerimizi Tanıyalım: BERLİN ALEVİ TOPLUMU CEMEVİ

Yazdır PDF

 

Berlin Alevi Toplumu/Cemevi 1979 yılından beri kültür, eğitim, inanç ve uyum konularında aktif olarak başarılı çalışmalar yapmaktadır. Kurum dernekler arşivinde “Berlin Alevi Toplumu – Alevitische Gemeinde zu Berlin e.V.” adıyla kayıtlıdır ve 2002 yılından bu yana Berlin Senatosu tarafından din dersi vermeye yetkili kurum olarak resmen tanınmaktadır. Berlin Alevi Toplumu Berlin okullarında sunulan Alevilik dersleri üzerinden şeffaf ve liberal duruşunu da kamuoyu önünde sergilemekte, ayrıca toplumsal sorunlarla aktif olarak ilgilenmekte ve görüşlerini açıklamaktadır. 2009 yılında Berlin'de yapılan referandumda etik dersinin okullarda zorunlu olarak okutulması ve ek olarak din derslerinin de seçmeli ders olarak sunulması yönünde kamuoyu önünde tavır almıştır. Bu kararda belirleyici olan sadece kurumun çıkarı değil, değişik inanç ve dünya görüşünden öğrencilerin birlikte ahlaki konuları okuyup tartışması ve ortak yaşamın kolaylaştırılması olmuştur. Başkanlığını Halit Büyükgöl’ün yürüttüğü Berlin Cemevi, Yönetim, İnanç, Kadınlar, Gençlik, Denetleme, Onur Kurullarından ve Yüksekokul Grubundan oluşmaktadır.

Cemevi tarafından gerçekleştirilen önemli projelerden bazıları şu şekildedir: 1. Dikiş-nakış atölyesi – Quartiersmanagement Mariannenplatz, 2. Kadınlara bilgisayar kursu - Quartiersmanagement Mariannenplatz, 3. Kültür haftası 2008 - Quartiersmanagement Mariannenplatz, 4. Gelecek için köprüler 2007-2008 – Referat Soziale Stadt Berlin, 5. Gelecek için köprüler 2008-2009 – Referat Soziale Stadt Berlin, 6. Cemevi salonu akustiği 2009 – Bezirksamt Kreuzberg-Friedrichshain, 7. İnsanları ve fikirleri bağlayan köprüler 2009-2010 – Referat Soziale Stadt Berlin, 8. Kültür merkezi – buluşma merkezi 2011 – Referat Soziale Stadt Berlin, 9. Öğrencilere destek dersler (13. Sınıfa kadar).

Burada Yolumuzu bu günlere getiren Pirlerimizin çalışmalarından kısaca bahsetmek istiyoruz. Bilindiği üzere Almanya’daki Cemevlerimizin inanç hizmetleri AABF İnanç Kurulu bünyesinde yürütülmektedir. 2012-2015 yılları arasında İnanç Kurulu’nun başkanlığını Cafer Kaplan Dede yürütmekte ve Baki Düzgün Dede Başkan Yardımcısı, Müslüm Kaya Dede Sekreter, Aynur Küçük Ana Sekreter yardımcısı, Ziya Yılmaz Dede ise Saymanlık görevlerini üstlenmiş bulunmaktadırlar. Son yıllarda Almanya’da İnanç Kurulları giderek daha aktif hale gelmekte ve önemli çalışmalara imza atmaktadırlar.

Devamını oku...

Sayfa 2 / 9

You are here: Anasayfa