Alevilik ve Bektaşilik Araştırmaları Sitesi

  • Full Screen
  • Wide Screen
  • Narrow Screen
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

KEÇECİ BABA

Yazdır PDF

aaa_semah2.gif
(01.09.2001)

Sana geldim Ahilerin Ahisi
Açıldı güllerim der: Keçeci Baba
Kabul et Sultanım şenliğine geldim.
Uzat ellerini ver Ahi Baba

(Bu yıl 2 Eylül 2001 tarihinde Keçeci Baba törenleri yapılıyor. Ben Tokat ziyaretlerim çerçevesinde Ağustos ayında Keçeci Baba ve ilgili ziyaretlerde de bulundum. Aşağıda sunduğumuz genel veriler Keçeci Baba ile ilgili temel bilgileri içermektedir. A. Yaman)

Halk söylencelerine göre Horasan’dan Anadolu’ya gelen türbesi Tokat ili, Erbaa ilçesi, Keçeci Köyünde bulunan Sancaklı evliyalarındandır. 13. Yüzyılda yaşadığı, Hacı Bektaş Veli’nin amcası olduğu da rivayet edilmektedir.

Keçeci Baba, Ahi Mahmut Veli, Gül Ahi Baba, Şah Mahmut Veli gibi adlarla da anılmaktadır. Selçuklu döneminin son Ahi Babası olarak da bilinmektedir. Ayrıca zamanın önemli sanatlarından olan keçeciliğin en büyük ustasıdır. Türbesi bulunan köyün adı da buraya dayanmaktadır.

Keçeci Baba, bilim, ruh sağlığı, veterinerlik, sanat ve eğitimle uğraşmış, zamanının en yetkin bilgin ulema kişisi ve velisi olarak Anadolu Erenleri içerisinde derin iz bırakmış Horasan pirlerindendir.

Kendi türbesinin içinde yatan ailesi ile birlikte altın Bıyık, Seyit Mehmet ve Ali Haydar adında üç oğlu ve Turhal Karkın köyünde yatan Aziz Baba adlı torunu olduğu bilinmektedir.

Türbesini her yıl, her etnik yapıdan, inançtan ve kültürden binlerce kişi ziyaret eder, kurbanlar keserler, adaklar adarlar. Türbesine özellikle ruh sağlığı bozulmuş kişiler, felçliler, askere gidenler ve çeşitli dilekler dileyenler gelirler.

Her yıl Ağustos ayının son Pazar günü Keçeci Köyü’nde “Keçeci Baba Kültür Festivali” düzenlenir.

Keçeci Köyü’nde ayrıca Deruni, Fedai, Arifoğlu Nihani, Kurban Ali, Suzi, Sükuti gibi ozanlar da Keçeci Baba Tekkesinden feyz alarak yetişen tanınmış Hak aşıklarıdır.

Keçeci Köyü’ndeki Ziyaret Yerleri
Keçeci Baba Türbesi
Ayakbastı Ziyaret Yeri
Höyük Boynu
Kızlar Ziyareti
Sancı Pelidi
Poyrazlık Baba
Çelik Taşı
Yediler Baba
Cibali (Cidali) Dede
Cöherlik Baba
Delikli Kaya
Nuzla Dede

 

You are here: Arşiv