Alevilik ve Bektaşilik Araştırmaları Sitesi

  • Full Screen
  • Wide Screen
  • Narrow Screen
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

İstanbul'da Summer Academy

Yazdır PDF

(Local Production of Islamic Knowledge, September 3-14 2001)

(08.09.2001)

Aralarında Prof. Dr. Altan Gökalp, Prof. Dr. Martin Van Bruinessen, ve Dale Eickelman gibi tanınmış öğretim üyelerinin de bulunduğu araştırmacılar grubu, Yıldız Üniversitesi ile birlikte yürütülen Summer Academy (Local Production of Islamic Knowledge, September 3-14 2001) programı çerçevesinde Editörümüz Dr. Ali Yaman’dan Alevilik ve Cem ibadeti konusunda bilgi aldılar ve Garip Dede Cem Kültür Merkezi’nde lokma yiyerek Ceme katıldılar.

Yıldız Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü ile Working Group Modernity and Islam & Instıtute for the Study of Islam in the Modern World birlikte Istanbul’da bir Summer Academy (Yaz Akademisi) düzenlediler. Bu program çerçevesinde derslerin yanısıra farklı inanç gruplarına yönelik ziyaretler de yapılarak yerinde ve kaynağından bilgiler edinilmesi amaçlandı. Dale Eickelman, Johann Strauss, John Bowen, Kemal Saybaşılı, Ayşe Öncü, Joergen Nielsen, Murat Çizakça, Fulya Atacan, Tord Olsson, Ayşe Çağlar, Orhan Silier, Günter Seufert, Leif Stenberg, Anke Von Kügelgen gibi konularında uzman araştırmacılar akademiye katılan ve dünyanın farklı üniversitelerinde İslam ve/veya Türkiye konusunda doktora yapan öğrencilere dersler verdiler.

Bu derslere ek olarak araştırmacılarca tanınmak istenen “Alevilik ve Alevi Cemleri” konusunda da daha önceden programın organizatörlerinden Prof. Martin Van Bruinessen editörümüz Dr. Ali Yaman ile bağlantıya geçerek bu konuda öneri istemişti. Editörümüz 6 Eylül 2001 akşamı İstanbul’un çalışkan Cemevlerinden Garip Dede Cem Kültür Merkezi’nde bunun olabileceğini kendilerine bildirdi ve uygun görüldü.

6 Eylül akşamı Küçükçekmece Gölünün kenarında bulunan Garip Dede Cem Kültür Merkezi’ne gelen konuklar editörümüz Dr. Ali Yaman, Cemevinin Dedesi Fethi Erdoğan ve Cemevi Yöneticilerince karşılandı. Konuklar Cem Kültür Merkezinde mekanları tanıdılar ve dinlendiler. Alevilik konusundaki yayınlara göz attılar, kitaplar ve kasetler edindiler. Ardından Dedenin lokma duası verildi. Bu duayı Prof. Bruinessen katılımcıların anlayabilmesi için ingilizceye çevirdi. Lokmanın ardından Cemevi’nin önünde Cem öncesi bir bilgilenme ve soru-yanıt şeklinde bir söyleşi yapıldı. Burada ilk konuşmayı program katılımcılarından Elise Massicard yaptı. Ardından editörümüz Dr. Ali Yaman özet olarak Alevilik, Cemevlerinin İstanbul’daki durumları ve Alevi Cemlerinin içeriği ve işleyişi hakkında temel bilgiler sundu. Daha sonra Fethi Erdoğan Dede Alevilik konusunda önemli gördüğü konuları vurguladı. Dede’nin konuşmasının Prof. Bruinessen Türkçeye çevirdi. Ve ardından Cem ibadetine geçildi. Yaklaşık iki saat süren Cem’den sonra konuklarla izlenimleri konusunda sohbetler edildikten sonra konuklar Garip Dede Cem Kültür Merkezi’nden editörümüz ve Cemevi yetkililerince uğurlandı.

3-14 Eylül 2001 tarihleri arasında İstanbul’da devam eden Summer Academy’deki Derslerden bazıları şunlardır; Araştırmacıların bilgisine sunuyoruz:

-Dale Eickelman

Twenty Years Later: The Study of Islam in Local Contexts

-Johann Strauss

Translations and Religious Controversies in the Ottoman Empire during the Second Half of the XIX Century at the IFEA

-John Bowen

What is ‘Local’ about Paris Islam?

-Kemal Saybaşılı

Nation and Citizenship

-Joergen Nielsen

Transnational Islam and Integration of Islam in Europe

-Murat Çizakça

The Adaptation of Islam to Secular Democracy

-Fulya Atacan

Changing Patterns of Islamic Groupings in Modern Turkey

-Tord Olsson

Narratives from the Margins At the Swedish Research Institute

-Ayşe Çağlar

The Concept of Hybridity and its Discontents

-Catharina Raudvere

Turkish Women and Tradition as an Opportunity and Limitatio

-Johan Modee

On the Philosophical Interpretation of Muslim Clothing Styles in Istanbul

-Günter Seufert

The National Attribute in the Turkish Republic’s Teaching of Islam

-Leif Stenberg

Muslim Views on Science and Knowledge: Interpreting the Rhetorics of an Islamization discourse

-Anke Von Kügel

The Production of Local History in Bukhara at the Turn of the 19th Century

You are here: Araştırmalar Türkçe Araştırmalar İstanbul'da Summer Academy